75Milyon

Türkiye ve Dünya'dan Bilgi ve Haber Sitesi
Google Adsense Gelirleri Nasıl Arttırılır ?

Kısaca Google Adsense hakkında bilgi

Adsense; Google’ın yayıncıların web sitelerine reklam sağlayarak ve Youtube üzerinden Youtube yayıncılarına gelir sağlama yani para kazandıran bir yöntemidir. Google Adsense, Google Adword üzerinde veya Dünya üzerinde 4bine yakın reklam ağı üzerinden gelen reklamları Youtube’da veya Yayıncıların Bloglarında veya Websitelerinde özel bir kod yerleştirlmesiyle beraber reklam yayınlamaya olanak sağlar. Bazı reklamlar tıklandğında kazanç sağlar veya bazı reklamlar görüntüleme sayısına göre ücret öder.

Daha detaylı bilgi için Google Adsense ile ilgili makalemi okuyabilirsiniz.

Google Adsense rastgele bir davranışla yüksek gelir sağlamaz. Aşağıda yazdığım kriterleri sizde sitenize uygulayabilirsiniz. Doğru yaptığınızda gelirlerinizin yükseldiğini göreceksiniz.

Google Adsense Gelir Arttırma Yöntemleri

TBM Yükseltme

TBM yani Tıklama Başına Maliyet, websitenizde gösterilen bir reklamın tıklama başına verdiği ücrettir. Bu bazen 0₺’de olabilir 1 kuruşta. 50Kr’de olabilir 1₺’de. 18₺’de olabilir 800₺’de. Bu tamamen reklam verenin verdiği teklifle ilgili olabileceği gibi sitenizde çıkan reklamın rekabet yoğunluğuyla da ilgili olabilir.

Peki TBM’yi nasıl artıtıcaz? yada Çok para kazandıran reklamları sitemizde nasıl çıkarıcaz.

Reklamlar sektörlerine ve rekaber durumuna göre az yada çok kazandırır. Burada yapmanız gereken TBM’si yüksek reklamları sitenizde çıkarabilirseniz daha çok kazanmanın yolu açılacaktır.

Neler yapılabilir? 

Örneğin Finans sektörü çok kazandırıyor diyelim, finansla ilgili makalaler yazın sitenizde o reklamları çeksin sitenize, burada şunuda atlamayın tarayıcının çerezleri kullanılarakta reklamlar sunulmaktadır yani kulllanıcın ilgi alanına görede reklamlar çıkmaktadır.

Adsense menülerinden TBM’si düşük reklam ağlarını engellerseniz TBM’si yüksek reklamların önü açılır. Tabi bu ayarları deneyerek yapın, deneme yanılma test edin. Birde unutmayın günlük, haftalık, aylık TBM’ler değişebilir. Sürekliteyakkuzda olun.

Hit Arttırma

Hit arttırma burada iki cümleyle anlatılabilecek bir şey değil fakat basitçe ve kısa yazacak olursam;

Sürekli güncel site

Tam bir Seo uyumu

Backlink alma

Sosyal medya aktif kullanım

Tamamen Özgün bir site

Site hızı

Domain yaşı

Daha bir çok kriter eklenebilir bence önemlilerini yazdım aklıma geldiğince.

TO, Tıklama Oranını Arttırma

Ne kadar çok tıklama, O kadar çok kazanç mantığıyla doğru bir reklam yerleşimi ile tıklama oranı yükseltilebilir. Görsel reklamlar tıklama başına az kazanç verir fakat daha çok etkileşim alır,  Metin reklamlar ise tıklama başına daha yüksek gelir elde ettiği gibi görsel reklamlar kadar etkileşim almaz.

Çok Kazandıran Sektörlerde Reklamları Sitemize Çekme

Her sektörün ve rekabete göre kazanç ortalamaları farklıdır. Bunları tespit edip sitenizde veya Youtube kanalınızda bu konularla ilgili paylaşımlar yapın. Örneğin Finans sektörü çok kazandırıyor diye varsayar isek Kredi Kartları ile ilgili sitemizde bir makale yazabiliriz veya Youtube’da Kredilerle ilgi bir video paylaşabiliriz.

Kullanıcıların İlgilenebilecekleri reklamları karşılarına çıkarma

Sitenizi ziyaret eden kişilerin yaşlarına veya eğitim durumlarına hatta bölgelerine göre göre alakalı paylaşımlar yapın. İlgi alanlarını tespit ederek o tarafa yönelin, kullanıcıların ilgileneceği reklamlar otomatik gelecektir.

Doğru Reklam Yerleşimi

Doğru reklam yerleşiminizi sitenize ve içeriklerine göre baymadan yerleştirin. Sitenizi dolaşın sizi rahatsız ettiyse kullanıcıyı daha da çok rahatsız edecektir. Ona göre deneme yanılma ile ilgili test edin. Google Adsense’de raporlamalar yapın kazançlarını kontrol edin.

Reklam Ağı Ayarları

Google Adsense’de Reklam ağlarını kazandırma ortalamarına göre engelleyin veya iizn verin. Bu işlem kazancınıza direkt olarak etki edecektir.

Hassas Reklam Kategorisi Ayarları

Hassas Reklam kategorilerinde etkileşim almayan ve kazancı düşük hatta sitenizle ilgisi uzak olan kategerileri veya alt kategorileri engelleyin.

Reklam Kategorileri Ayarları

Reklam kategorilerinde etkileşim almayan ve kazancı düşük hatta sitenizle ilgisi uzak olan kategerileri veya alt kategorileri engelleyin.

Otomatik Reklamlar

Otomatik reklamları açın. Google Adsense gerekli gördüğü yerlere reklam koyacaktır.

Site sayısı

Haddinden fazla olmamak kaydıyla, ilgi gösterebileceğiniz siteleriniz ne kadar çok olursa o kadar çok kazanabilirsiniz.

Farklı diller yada diğer ülkelerden tıklamaların kazança etkisi

Siteniz çok dilli olursa ilgili dilleri konuşan insanlarıda sitenize hit olarak çekecektir. Buda daha fazla kazanç demektir. Hatta TBM’si yüksek olan bir ülke dilinde yayınınız var ise tıklama alabilirseniz TBM’niz yani kazancınız yükselecektir.

Cep Telefonu Bozdurma

Forex

1 thought on “Google Adsense Gelirleri Nasıl Arttırılır ?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.