75Milyon

Türkiye ve Dünya'dan Bilgi ve Haber Sitesi
Kur’an ‘da Faiz, İslam ‘da, Dinimizdeki Yeri
KURANDA-faiz
KURANDA-faiz

Dinimizde Faiz – Kur’an ‘da Faiz ?

İslam dini Faizi kesin bir dille yasakladığı gibi Kur’anı Kerimde Faizin karşılı çok kötüdür. Örneğin Bakara Suresinde Faize bulaşanlar için Allah ve Peygamberine savaş açmış demektir diye geçmektedir. Bir çok ayette buna benzer konular geçmektedir. O sebeple biz ne ev alırken, ne araba alırken faizli kredi alamayız. Bana göre (çok kafa patlattım bu konuya) faizin telafisi ve mazereti yok. Mesela ya ev almak için kredi çekmem lazım başka türlü alamıyorum hem derler ki ilk eve kredi çekilebilirmiş. Peki her müslümanın evi olacak diye bir ayet varmı. Kiracı olmak günah mı? yada bir eksiklik mi.  Olmayan paran kredi kullanarak ev veya araba alacaksın sonra benim borcum var diye Zekat vermeyeceksin, Kurban kesmeyeceksin.

Diğer bir deyişle Faiz günahlar zincirinide ilk halka vazifesini taşıyor. Faize bulaşmamak için ev araba almayacak mıyız: Alalım ama biriktirelim, eşimizden dostumuzdan faizsiz borç bulalım veya senetle araba satan senetle ev satan firmalar şahıslar var, burada dikkat etmeniz gereken şey satıcının ve alıcınız ağzından faiz yada birebir uyuşan kelime çıkmamalı veya sözleşmelerde aynı kelimeler geçmemeli. Buradaki Akit çok önemlidir.

Senetli Alışverişlerde taksite göre fiyat değişebilir bu faiz demek değildir. Dinimiz buna her şey bugün ve yarın için net bir şekilde belli ise, açık kapı yok ise yani yarın şöyle olursa böyle yaparız falan gibi net olmayan ifadeler, kurallar olmamalı. Her şey net olmalı.

EN UYGUN KREDİ İÇİN (FAİZSİZ) MAKALEMİ OKUYUNUZ

Ben diyaneti aradım ve ticaret yapıyorum dedim. Kredi çekmek zorundayım ama faize bulaşmak istemiyorum dedim. Bunun bir çözümü varmı diye sordum. Telefondaki hoca Faizin bir mazereti yok malesef dedi. Bunun üzerine hocam ticaretim için lazım diye üsteledim ve bir çözüm yokmu diye tekrarladım. ve…. beynimde şimşekler çaktıran o cevabı aldım. “Tevekkül edeceksin” Yüce Allah kullarını düşünür ev istersin saray verir araba istersin uçak verir, vermiyorsa da hikmetindendir.

Necizene benim Kur’anı Kerim ve araştırmalarıma göre Faiz olamaz bir müslümanın hayatında, Eğer ki zamanında bir şekilde bu zıkkıma bulaşmış sanız Tövbe edin ve bir daha da yanından geçmeyin. Bu benim kişisel tavsiyemdir.

2 thoughts on “Kur’an ‘da Faiz, İslam ‘da, Dinimizdeki Yeri

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.