75Milyon

Türkiye ve Dünya'dan Bilgi ve Haber Sitesi
Necmettin Erbakan Kimdir?

Prof. Dr. Necmettin Erbakan kimdir? Erbakan Hoca ve Milli Görüş hakkında bilgiler

Zamanın Erbakan Hocası, Hoca’sı, Mühendisi, Milli Görüş’çüsü, Başbakanı, Profesör doktoru, siyasetçisi hatta saygı değer insanı Necmettin Erbakan. Saygı ve Rahmetle anarak yazıma başlamak isterim. Erbakan kimdir?, Milli görüş nedir? gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz yazıma hoş geldiniz. Bu biyografi yazımda sizlere ülkemize güzel hizmetler vermiş Prof. Dr. Necmettin Erbakan hakkında bilinen bilinmeyen detayları paylaştım.

Siyasi hayatında Sayın Erbakan’a Hoca diye hitap edilirdi. Şu an ki ismi Saadet Partisi olan Refah Partisi Genel Başkanıydı. Kurduğu partiler ya kapatıldı yada kapatılmak istendi. Türkiye gibi Hoca’da bir çok dönemde bağımsızlık savaşları verdi. O günlerde din düşmanlarının bu ızdıraplara sebep olduğu düşünülürken sadece Erbakan anlamış asıl düşmanın Müslüman görünen Fetö terör örgütünün veya aynı paraleldeki oluşumların direkt yada dolaylı bir şekilde bu işleri yürüttüğünü. Aslında Hoca’dan evvel Mustafa Kemal Atatürk bu işleri ön görmüş yaptığı bir kaç bir kaç işlemle Dini kullanarak kendine cemaat süsü vererek güç elde edip bir parazit gibi yaşayıp herşeyi devirip kendi hükümdarlıklarına çalışmalarını. Şimdi bu yazıyı okuyan bazı kişiler düşünecek ki bu nasıl bir yazı hem Erbakan’ı övüyor hemde Atatürk’ü. Yazılarımda görüşlerimi değil çerçevenin dışından görünen gerçekleri yazıyorum. Yazmaya gayret ediyorum. Evet kalmadı bu şekil yazanlar her kes birinin tarafı olmuş veya at gözlükleriyle gördüklerini yazıyor olabilir fakat benim ahlâkım buna izin vermiyor.

Necmettin Erbakan Hakkında Bilgiler

mucahit-erbakan

Necmettin Erbakan’ın hakkında bilgileri altta paylaştım. Dikkatle okumanızı rica ederim. Neden Mücahit Erbakan deniliyordu ?


Necmettin Erbakan’ın Doğum Yeri, Tarihi ve Memleketi Neresi?

Hoca 29 Ekim 1926 yılında Sinop’da doğdu. Aslında bir çok kişi Erbakan’ı Konya’lı diye bilir fakat bu yanlıştır.

Necmettin Erbakan Eğitim Durumu ve Eğitim Hayatı

İlkokulu Kayseri’de başladı, babasının tayininde dolayı Trabzon’da bitirdi.

İstanbul Erkek Lisesi’ni birincilik derecesiyle bitirdi, 1943.

Üniversiteye sınavsız giriş hakkı elde eden Necmettin Erbakan kendi isteğiyle girdiği sınavda üstün başarı elde ederek 2. sınıftan başladı üniversiteye.

Yeterlilik tezini hazırlayan Erbakan 1951 özel bir izinle ders verme yetkisi kazandı, o yıllarda ders verme yetkisi sadece Doçent ve Profesör’lerde idi.

İTÜ Makine Fakultesi‘ni üstün başarıyla bitirdi, 1948.

Almanya Aachen Teknik Üniversitesi‘ne İTÜ tafafından ilmi araştırmalar yapmak, bilgi ve tecrübesini geliştirmek üzere gönderilen Erbakan Hoca bu süre zarfında Alman ordusuna araştırmalar yapan DVL firmasının araştırma merkezinde Profesör Schimit ile birlikte çalışmalar yaptı ve hazırladığı doktora teziyle Doktor ünvanını aldı.

1953 yılında Doçentlik sınavını veren Erbakan Türkiye’nin en genç doçenti oldu.

Necmettin Erbakan İş Hayatı & Ticari Geçmişi

İTÜ’de ders vererek akademisyenlik yaptı.

1 Ocak 1956 yılında Konya’da Gümüş Motor Fabrikasını kurdu.

Yerli otomobil olan Devrim arabalarını üretti.

1969 yılında TOBB başkanı seçiliyor fakat görevine hükümet son veriyor.

Necmettin Erbakan’ın Hizmetleri ve Görevleri

Türkiye’nin sanayiisini yükseltmek ve ağır sanayide Türkiye’yi lider yapma amacıyla çok çaba göstermiştir. Bu konuya vakıf bir çok Doçent yetirmiştir.

Yaptığı her işte başarılı ve dürüst olmuştur.

Necmettin Erbakan Siyasi Geçmişi

erbakan-mecliste

1969 Yılında Türkiye Odalar Birliği Başkanı seçilen Necmettin Erbakan Hükümetin antidemokratik bir kararla görevinden alındıktan sonra siyasete girerek her şeyin başlangıcına imza attı.

Aynı yıl Adalet Partisinden Konya millet vekili olmak için Üniversiteden arkadaşı Süleyman Demirel’in kapısını çalar fakat Demirel, Demirel’liğini yapar ve Erbakan’ı reddeder. Ve hoca Konya’dan bağımsız aday olarak siyasi seçimlere girer ve Meclise girer.

1970 yılında Milli Nizam Partisi’ni kurdu.

12 Mart muhtırasından sonra Erbakan’ın Milli Nizam Partisi “laikliğe aykırı çalışmalar yürüttüğü” iddiasıyla kapatılır.

Erbakan 1973 yılındaki seçimlere Milli Selamet Partisini kurarak girdi ve yüzde 12 oy aldı.

CHP ile kurulan kolalisyon hükümetinin Başbakan yardımcısı oldu.

1975, 1977 ve 1979 kurulan hükümetlere ortak oldu. Artık Erbakan’da vardı siyasette fakat işler iyi gitmiyor krizler ve günler sıkıntılı geçiyordu. Bu da ülkeyi ihtilale doğru itiyordu.

Veeee. 12 Eylül Askeri darbesi yani ihtilal çat kapı gelmişti. Erbakan en çok baskıyı görenlerden ve faturanın en çok kesileceği isimlerden biri oldu.

İzmir’de uzun süre gözaltında bulundurdular ve 9 ay tutuklu kaldı. Bu da yetmezmiş gibi 10 yıl siyaset yasağı aldı.

1987 yılında yapılan Halk oylamasıyla siyasi yasağı biten Profesör Erbakan 1983 yılında kurulan Refah Partisine genel başkan seçildi. 1984 yılında göreve başlayan Milli Görüş Fikirli Van ve Şanlıurfa Belediye’leri Türkiye’ye model olmuştu.

İlk seçimler yerel seçimlerdi ve Van ve Şanlıurfa’dan sonra Konya, Kahramanmaraş ve Sivas Refah partisine geçti. Büyük şehirler de yoldaydı.

1991 yılında yine Konya’dan Millet vekili seçildi.

Takvimler 1995 yılını gösterdiğinde Hoca ve Refah Partisi %22,37 oy alarak Genel Seçimlerden birinci parti çıktı. Hoca birinciliğe sevine dursun Cumhurbaşkanı yine Demirel’liğini yapıp Hükümet kurma görevini 1. parti dururken 2. Parti olan DYP’ye yani Kızım dediği Tansu Çiller’e verdi.

1996-1997 yıllarında Başbakanlık yapan Hoca’nın daah görecek günleri vardı Post Modern Darbeden sonra 1998 yılında Refah Partisi kapatılır. Erbakan’a birde 5 yıl siyasi yasak gelir.

2003 yılında siyasi yasağı biter ve Recai Kutan liderliğinde kurulan saadet Partisinin Genel Başkanlığına seçilir. 2004 yılında Genel Başkanlığa ara verir ve 2010 yılında geri döner.

Fakat 2011 yılında ölümüyle bu koşuşturma son bulur. Erbakan Hoca Milli görüş çizgisiyle Türkiye’ye güzel ve faydalı izler bırakmıştır.

erbakanin-cenazesi

Necmettin Erbakan’ın Mesleği nedir?

Mühendis, Akademisyen, Türk Siyasetçi, Türkiye Başbakanı.

Necmettin Erbakan Ailesi

Babası Mehmet Sabri. Baba tarafı Adana Kozan taraflarında Selçuklu döneminde devlete hizmet etmiş bir ailedir. Annesinin ailesi ise Sinop’un ileri gelenlerindendir.

Eşi Hatice Nermin Erbakan 1967 evlilik tarihi. 2005 yılında yaşamını yitirmiştir.

Oğlu Fatih Erbakan.

Elif Erbakan Kızı.

Zeynep Erbakan kızı.

Erbakan’a neden Mücahit Erbakan deniliyordu? diye merak ediyorsanız, Kıbrıs harekâtını öyle hararetli savundu ve destekledi ki ondan sonra Mücahit Erbakan dedi ona.

Profesör Doktor Necmettin Erbakan 27 Şubat 2011 günü Güven Hastanesinde Ebediyete intikal etmiştir. Saygı ve Minnetle anıyor, Allah günahlarını affetsin dualarımızla yazımızı bitiriyoruz.

2 thoughts on “Necmettin Erbakan Kimdir?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.