75Milyon

Türkiye ve Dünya'dan Bilgi ve Haber Sitesi
Tuğrul Türkeş Kimdir ? Hakkında Bilgiler

Tuğrul Türkeş Kimdir? Hakkında bilgiler

Tuğrul Türkeş Merhum Alparslan Türkeş‘in oğludur. Daha önceden Milliyetçi Hareket Partisinde yer alan Tuğrul Türkeş Şu anda Akparti msaflarında yerini aldı. Tam adı Yıldırım Tuğru Türkeş’tir.

Tuğrul Türkeş 1 Aralık 1954 yılında İstanbul’da doğdu. Annesinin adı Muzaffer Şükriye Türkeş’tir. İlkokulu Hindistan’da okuyan Türkeş Ortaokulu Ankara Ted Kolejinde okudu. Liseyi 1972 yılında bitirdi. Üniversiteyi ise Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bölümler Fakültesinde okudu.

İngilizce Bilen Tuğrul Türkeş Ticaret Bakanlığı Basın Danışmanlığı, Ortadoğu gazetesinde Yönetim kurulu başkanlığı, Yeni Harman dergisinde, Akşam Gazetesinde ve Son Havadis gazetesinde Köşe yazarlığı yaptı. Ayrıca Petkim A.ş. ve Kalkınma bankasında yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ataköy Otelcilik A.Ş.’de Genel müdür yardımcılığı yaptı.

Tuğrul Türkeş iki kez evlendi. İlk eşi Süreyya Bilgiç son eşi ise Kadriye Serpil hanımdır. 5 çocuğu vardır. Muzaffer Şükriye, Aliye, Osman Said, Yıldırım ve Oğuz çocuklarının isimleridir.

Babası Alparslan Türkeşin vefatından sonra MHP genel başkanlığına aday oldu, 1997. Fakat Devlet Bahçeli’ye karşı kaybederek, Aydınlık Türkiye Partisini kurdu. Kurucu üye ve Genel başkan olarak devam etti. 2002 yılında DYP ile koalisyonda bulundu fakat 3 Kasım 2002 seçimlerde DYP’nin baraj altında kalmasıyla parti genel başkanlığı ve siyasete son verdi.

tugrul-turkes-maclis

2007 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Devlet Bahçeli ile aralarındaki buzları erimesiyle Ankara 1. Bölgeden MHP millet vekili oldu. Bu dönemde Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi Üyeliğinide yürüttü. Bir sonraki dönemde de aynı göreve seçildi.

7 Haziran 2015 seçimlerinde hükümetin kurulamamasının üzerine, MHP’nin aldığı hükümete girmeme kararını delerek Ahmet Davutoğlu’nun davetiyle hükümete katılan Türkeş Partisinden ihraç edildi. MHP’den ihracından sonra Akpartiye katılan Tuğrul Türkeş Kasım 2015 genel seçimlerinde Akparti Millet vekili olarak seçildi. 64. ve 65. Hükümette Başkabakan yardımcılığı yaptı. 

Şu anda Akparti Ankara millet vekili olarak çalışmalarına devam etmektedir.

1 thought on “Tuğrul Türkeş Kimdir ? Hakkında Bilgiler

Comments are closed.