75Milyon

Türkiye ve Dünya'dan Bilgi ve Haber Sitesi
Yörsan Konkordato İlan Etti. Battımı ?

yorsan-konkordato yörsan battı mı

Konkordato ne demek ?

Konkordato talep etmek kısaca mali ve finans bakımından zora düşmüş firmalar mahkemeye başvurarak borçları olan firmalara veya alacaklılarına borçlarını ödemeyeceğini bununla birlikte alacaklılarından ödeme planını taksitlendirmesi halinde ödemeleri gerçekleştirebileceğinin bildirir. Bu konu karşılıklı mahkeme yoluyla anlaşılaşarak kabul edilir yada edilmez.

Konkordato ‘nun diğer adıda iflas anlaşması olarak geçer. Yakın geçmişte ülkemizde konkordato yerine İflas erteleme kullanılmaktaydı, Fakat Ohal döneminde uygulamadan kaldırılan iflas erteleme ohal bitsede geri gelmedi.

Ülkemizin son dönemde ekonomik sorunlar olması ve bu ekonomik sorunların aslında bir kaç yılda büyüyerek gelmesi, son dönemde iflas eden halk dilinde batan firmalar çoğaldı. Bu çoğalma yani Konkordato ilan eden veya iflas eden firmaların daha da çoğalması da malesef söz konusu.


KONKORDATO HAKKINDA TÜM DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN


konkordato-logo

Son olarak gıda devi Yörsan  Gıda Mamülleri San. Ve Tic.A.Ş. ‘de  Konkordato talep etmek için Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesine Başvurdu.

Yörsan Battı mı ?

Mahkemeye Başvurarak Konkordato talep eden Yörsan A.ş. ‘nin Battı mı, İflas ett mi ? yoksa firmayı kurtarmayamı çalışıyor sorusu şuan çok gündemde. Yörsan Konkordato  başvurusunda şirketi mali zorluluk yaşadığını belirtti. Mali Zorluluğun nedenini ise; zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, akaryakıt nedeni ile artan lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki yükselişin, şirketin mali dengesini bozduğu yakın bir kaynaktan öğrenilmiş durumda.

Yörsan Kimin ? Sahibi Kim ?

Yörsan A.ş. ‘nin Kurucusu Yörük Ailesidir. Fakat Abraaj firması şirketin hisselerinin çoğunluğunu satın aldıktan sonra yönetimi almıştır.

Yörsan Nerede ?

Konkordato Talep eden Yörsan a.ş. ‘nin Genel Müdürlüğü İstanbul Bağcılar ‘dadır. Üretim Tesisi  Balıkesir ‘in Susurluk ilçesinde bulunmaktadır.

Yörsan ‘da Kaç Kişi Çalışıyor. Güncel Çalışan Sayısı

Konkordato talep eden Yörsan ‘da kaç kişi çalıştığını net olarak bulamadım. Fakat binlerce kişinin üretim tesisinde, nakliyede çalışmasının yanı sıra Balıkesir, Bursa, Manisa gibi bir çok ilin köylerinden süt toplayan Yörsan ‘ın İflas etmesi durumunda çiftçilerinde düzeninin bozulması söz konusu. Bu sebeple aslında çalışan sayısı değilde Yörsan ‘dan geçimini sağlayan kişilerin 10.000 i bulabileceğini ön görüyorum.

Yörsan Hakkında Bilgi

Yarım asırı deviren Gıda devi Yörsan A.ş. Geçtiğimiz gün Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak Konkordato talep etti. Bir kaç yıl evvel yörsa ‘ın büyük hisse bölümünü satın alan The Abraaj Group Firması yönetimi devralmıştı. Hatta Abraaj ile Yörsan sahibi Yörük Ailesi, Abraaj ‘ın haksız sermaye artımı ile Yörük ailesinin Yüzde 20 olan hissesini %3 e kadar düşürmesiyle mahkemelik olmuşlardı. Yörsan Süt be Süt ürünleri sektöründe ülkemizdeki gıda devlerinden biridir.

1 thought on “Yörsan Konkordato İlan Etti. Battımı ?

Comments are closed.